Kiež by sme boli zvedaví ako malé deti

Autor: Peter Kolesár | 13.11.2014 o 20:45 | (upravené 13.11.2014 o 21:03) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  659x

Nekonečná detská zvedavosť je čarovná vec. Poznáte to, príde prvá nevinná otázka: "Oci, prečo musíš ísť do práce?". Sebavedomo odpovedáte: "Aby som pre nás zarobil peniažky". "Prečo potrebujeme peniažky?" Aby sme si mohli kúpiť veci čo potrebujeme. "Prečo niesú tie veci zadarmo?" Aby mali peniažky aj ľudia, čo to predávajú. "Prečo..." A takto to pokračuje, až do chvíle, keď si odpoveďou nieste vôbec istý a samého Vás to núti sa zamyslieť.

Včera som videl v televíznych novinách na Markíze reportáž o zanedbanej zdravotnej starostlivosti. Starý pán mal po týždni v nemocnici na chrbte obrovskú preležaninu v najhoršom štádiu. Keď fotku preležaniny ukázali predsedníčke asociácie zdravotných sestier a pacientov, tá sa ospravedlnila a vzápätí rozplakala. V tej chvíli som sa sám seba v duchu spýtal: "Prečo?". Prečo nechá zdravotný personál starého človeka hniť zaživa, ako sa vyjadrila rodina poškodeného? Musím pochváliť redaktorov Markízy, keďže o pár sekúnd som dostal na túto otázku odpoveď. Príčinou je nedostatočný počet zdravotných sestier vo všetkých nemocniciach na Slovensku. Jednoducho nie je v silách dvoch zdravotných sestier starať sa o desiatky nevládnych pacientov a poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

"Prečo" je zdravotných sestier nedostatok? Otázka zaznela už len v mojom vnútri. Odpovedať som si teda už musel sám. Zrejme preto, lebo zdravotné sestry budú radšej pracovať v Rakúsku, kde dostanú za svoju prácu adekvátnu mzdu. "Prečo" ale nemajú sestričky adekvátnu mzdu aj na Slovensku? Jednoducho preto, lebo niesú peniaze. "Prečo" niesú peniaze? Pretože slovenské zdravotníctvo je ako čierna diera. Štátne nemocnice sú možno najhoršie hospodáriace inštitúcie na Slovensku. Nakupujeme zdravotnícke prístroje 3-krát drahšie ako v Českej Republike. Nemocnice ozdravujú kotolníci, v správnych radách sedia raperi, v dozorných radách dokonca pani Zmajkovičová.

No dobre ale "Prečo?". Pretože volíme ľudí, ktorí si dovolia takýchto ľudí tam dosadiť. Kiež by sme boli všetci takí zvedaví, ako malé deti a pýtali sa: "Prečo...?" A riešili namiesto dôsledkov príčinu problémov.

Mimochodom, zajtra 14.11.2014 o 17:00 bude na námestí SNP v Bratislave demonštrácia za odvolanie jednej takejto "príčiny", demonštrácia za odvolanie Pavla Pašku.
Vstup je voľný. No nepríď tam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?